11 Temmuz 2014 Cuma

BELÇİKA

BRÜGGE
Brugge "köprüler" anlamına geliyor ve bu şehirde kanalları birbirine bağlayan sayısız köprü var.Kanallarla çevrelenen tarihi şehir merkezi aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyormuş.
 Brügge ; bir sürü su kanalları olması nedeniyle kuzeyin Venedik'i diyorlar. Kanallarda bot gezisi yapmak mümkün. mimarisi pek güzel. güzel taş evler var kanalların içinde gibiler hatta. dar dar sokaklarda pencerelerinde renkli çiçekleri olan Akdeniz'i andıran panjurlu evler var. küçük, güzel bir yer süper çikolatalar falan var.
 İkinci Dünya Savaşında bombalardan kurtulan Brugge, orta çağdan gelen tüm özelliğini muhafaza etmesiyle ünlenmiş bir şehir. Belediye Sarayı (Town Hall),
 Meydanın en göz alıcı binası. Küçük kuleleriyle çizgi filmlerdeki şatoları anımsatıyor. Ön bölümdeki heykeller ve ince işlemeler nefis görünüyor.  1376 tane Gotik penceresi varmış. Belirli zamanlarda ziyarete izin veriliyormuş.Biz botla gezdik ama fayton alternatifi de var her ikisini de yapmalı ya da bütün sokakları yürüyerek dolaşmalı
Kanal boyunca küçük ve şirin evlerin manzarası müthiş.
Botla gezmek....Yeşiller arasında köprüler, kiliselerin uzun kuleleri, anıtlar ve rengarenk küçük ve şirin evler arasında geçen bir otuz dakika. Brugge'e gelen herkese şiddetle tavsiye ederim.

                                                   
Kanal turu yürürken gördüğünüz ve gezdiğiniz yerleri farklı bir perspektifle izlemeniz açısından süper.
 2 be adlı barın girişinde sergilenen binlerce biradan bir kısmı 
devamı-http://www.2-be.biz/en/fotosbeerwall.php
  2 be adlı barın girişinde orjinal tasarım şemsiye


Eveet Belçika'dan sonra Brügge'de güzel güzel, mis gibi çikolata ve bisküvi kokuyor. Bu kadar farklı tür ve şekillerde çikolata yapılabileceğini hiç düşünmemiştim. Sütyen mi ararsınız, otomobil mi bakarsınız, uçak mı istersiniz, çekiç-testere her tür alet-edevat, gömlek, kravat ve bilumum kıyafet...Benim ki biraz müstehcen kaçtı, kusura bakmayın :)))
 Meydan da kurulmuş karavanlarda patates kızartması satılıyor.Biz Çinli satıcıdan aldık.Almanya'da yaşayıp, gezmeğe gelmiş bir Türk aile ile ahbaplık ettik. 
Manzarayı bi de bu açıdan görelim dedik :))) 
Bir daha gitmek nasip olursa faytonla gezeceğim :)))
İri ve asil görünüşlü atların çektiği faytonların sürücülerinin büyük çoğunluğu bayan. Meydandan başlayan ve aynı yerde tamamlanan standart bir fayton turu 36 € imiş. En çok beş kişi binebiliyor.
Aşıklar Parkı imiş....
Yolumuz uzun sırada  Paris var...
Görüşürüz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder