11 Temmuz 2014 Cuma

BELÇİKA

BRÜKSEL
Brüksel, Belçika'nın başkenti olmasının dışında ev sahipliği yaptığı AB Komisyonu , AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlementosu organlarının bir çoğunun bu şehirde olması neticesinde Avrupa Başkenti olma özelliğine sahip. Nato merkez karargahı da burada. Senelerce bir öok arkadaşımızı daimi görev için Brüksel'e yolculadık.Çok davet aldık.Kısmet 2012 de ETSTur ile yaptığımız turda görmekmiş.

Belçika’nın siyasal-sosyal yapısı biraz karışık, federal bir devlet, 3 ana topluluk mevcut: Flaman, Fransız ve Alman toplulukları… Üç farklı bölgeye ayrılmış ülkede üç farklı dil konuşuluyor 
                                                   

Brukselde ilk olarak Atomium‘u gördük. Birkaç tane atom bir araya gelir ve aralarında bir bağ oluşturarak molekül oluşturur ya işte onun maket hali gibi . Aslında Expo 58 fuarı için yapılmış, fuardan sonra kaldırılmamış.
                                                    


Trafik kazası nedeniyle bekledik.Hem de oralarda kazaya nasıl müdahale ediyorlarmış görmüş olduk :)))
Brüksel'de bir Eskişehirli
Bakın kim var?Don Kişot ve Sancho Panza

Brüksel’in dünyaca ünlü Grand Place Meydanı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyormuş. Belediye Sarayı ve Brüksel Müzesi meydandaki en güzel yapılardan birkaçı. İsa’nın yatar pozisyonundaki bu  heykeline el sürerseniz tekrar buraya gelebiliyormuşsunuz.Bunun için herkes heykeli elleme telaşında.
Bu da bizim 1 euro'cu Van GOGH'umuz
Manneken Pis
Heykelin özelliği; sahip olduğu 650 den fazla kıyafeti olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin İşeyen Çocuk Heykeli ‘ni yıl başları Noel Baba kıyafetiyle görebilecekken alakasız zamanlarda bir Ninja kıyafeti ile de görebilirmişiz, biz gittiğimizde çıplaktı.:((( 


Şehirde her çeşit bira mevcut (kirazlı, ahududulu!…Çikolatalısı bile var)
Ufak çaplı bir yangına müdahale eden itfaiyeciler
Bu şehrin heryeri ÇİKOLATA kokuyor. Sokaklar çikolata dükkanlarıyla dolu, serotonin zirvede! Hemen Manneken pis heykelinin yanıbaşında çikolata tadabileceğiniz bir dükkan var…Biz bol alışveriş yaptık.Sadece çikolata mı? Bisküvit ve waffle da unutmamak gerek.
İlle de patates kızartması olsun :)))) E böyle bekleriz o zaman 

Çizgi roman kahramanı Ten Ten de Brükselli.Meydanda Ten Ten figürlü hediyelik eşyalar bulacağınız güzel bir merkez de var.
E Buraya kadar geldiniz annenize, teyzenize, eşinize, dostunuza meşhur Brüksel dantellerinden de alırsınız artık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder